Wybrano Lidera Prawników Przedsiębiorstw 2019

Wybrano Lidera Prawników Przedsiębiorstw 2019

5 grudnia 2019 r., podczas uroczystej Świątecznej Gali Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw w Warszawie, ogłoszono zwycięzcę 4. edycji konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw. Laureatem nagrody głównej został Tobiasz Adam Kowalczyk, Dyrektor Działu Prawnego, Volkswagen Poznań sp. z o.o.
W gronie nominowanych do nagrody znaleźli się: Edyta Snakowska – Estorninho, Dyrektor Działu Prawnego i Compliance Pratt and Whitney Rzeszów SA, Edyta Werońska-Karcz, Head of Legal, Legal Country Coordinator w Societe Generale SA Oddział w Polsce, Maciej Syska, Dyrektor Działu Prawnego i Zgodności Grupy kapitałowej Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A.

Podstawą do oceny i wyboru Nominowanych i Laureata Nagrody Głównej była ankieta, w której organizatorzy konkursu pytali o spektakularne przedsięwzięcia lub transakcje realizowane z udziałem szefa działu prawnego w ostatnich trzech latach oraz na czym polegał szczególny wkład szefa departamentu prawnego w ich realizacji. Brane pod uwagę były innowacyjne rozwiązania, narzędzia, procedury wdrożone przez dział prawny oraz korzyści dla przedsiębiorstwa, które wynikły z wdrożenia kreatywnych rozwiązań. Kandydaci byli również pytani o to w jakim zakresie pełnią rolę lidera swojej organizacji.

Tobiasz Adam Kowalczyk, który otrzymał tytuł Lidera Prawników Przedsiębiorstw AD 2019, zarządza ryzykiem prawnym i polityką publiczną w czterech polskich fabrykach firmy VW zatrudniających ponad 12.000 pracowników. Prowadził wrażliwe negocjacje i mediował w sporze pomiędzy Rządem, Gminą Września a Autostradą Wielkopolską S.A , co do budowy łącznika autostradowego, mającego połączyć tereny Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej z autostradą A2. Dzięki Laureatowi udało się doprowadzić do uzgodnienia i sukcesu negocjacji.
Był odpowiedzialny za zakup wielu strategicznych działek pod rozbudowę zakładu produkcyjnego w Poznaniu, zarówno od podmiotów prywatnych, jak i publicznych. Doprowadził do zawarcia umowy z konsorcjum banków europejskich o wartości 200.000,00 euro na finansowanie rozbudowy Zakładu. Dzięki jego zaangażowaniu mogła rozpocząć się inwestycja rozbudowa zakładu w Poznaniu o wartości ponad 400 milionów euro.

Tobiasz Adam Kowalczyk oprócz spektakularnych osiągnięć w realizacji zadań prawnych jest sprawnym menadżerem i liderem. Zainicjował i wdrożył Legal Management System – oprogramowanie do zarządzania działem prawnym opartym na sztucznej inteligencji, dopasowującym się do realiów przedsiębiorstwa i potrzeb wewnętrznych klientów, dzięki czemu kluczowe obszary z punktu widzenia zarządzania ryzykiem prawnym, są na bieżąco monitorowane, a dostęp do nich jest możliwy z dowolnego miejsca, dla wszystkich członków zespołu. System może również realizować funkcje automatycznie, analizując wcześniejsze rekordy i np. przypisując zlecenie najbardziej odpowiedniej osobie w zespole – powiedział Waldemar Koper, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, które od czterech lat jest organizatorem konkursu.

Social: